Uashingtoni njeh gjenocidin armen

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

10:39 | 30 Tetor 2019

Dhoma e Përfaqësuesve ka njohur zyrtarisht gjenocidin armen me një votim dypartiak pothuajse unanim, votim i cili pritet të nxisë reagimin e Turqisë në një moment tensionesh pas ofensivës së saj në Siri.

Teksti bën thirrje për përkujtimin e gjenocidit armen.

Ky veprim ka të ngjarë ta bëjë të sikletshme vizitën e presidentit turk Recep Tajip Erdogan në Shtëpinë e Bardhë, të planifikuar për 13 nëntor.

Gjenocidi armen është njohur prej 30 vendeve.

Sipas vlerësimeve, midis 1,2 dhe 1,5 milionë armenë u vranë gjatë Luftës së Parë Botërore  nga trupat e Perandorisë Osmane, atë kohë aleate e Gjermanisë dhe Perandorisë Austro-Hungareze.

Share.