fbpx

U fut në lojë edhe Amerika! Mund të nis shpejt Lu.fta Greqi-Turqi… Ja çfarë paralajmërohet…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sekretari amerikan i Shtetit shkon në Qipro të shtunën në përpjekje për të kërkuar një zgjidhje paqësore për tensionet në rritje në Mesdheun Lindor. Ai gjithashtu i kërkoi Turqisë që të tërheqë forcat us htarake nga zona e kontestuara.

Pompeo shkon në Qipro pas kthimit nga Doha. Kjo vizitë e tij, zhvillohet pas bisedave telefonike mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan si dhe me kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis.

Kreu i diplomacisë amerikane përshëndeti ndërkaq përpjekjet e Gjermanisë për të ulur tensionet. Midis Greqisë dhe Turqisë është vendosur dhe Franca që ka dhënë mbështetje e saj të qartë për Greqinë dhe Qipron.

Share.