fbpx

Thaçi Telefonatë Me Erdoganin, Reag.im Për Ambasadën Në Jerusalem…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti Hashim Thaçi ka treguar sot se gjatë fundjavës ka biseduar me presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan, pasi ky i fundit u ankua që Kosova dhe Izreali i shkëmbyen njohjet, e Kosova u zotua se do ta vendosë ambasadën e saj në Jerusalem.

Thaçi thotë se i ka dëgjuar pakënaqësitë e Turqisë dhe ligës arave dhe zbulon se ai ka biseduar me Erdoganin dhe thotë se pika e marrëveshjes së nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë. “Shq etësimet që jemi marrë nga liga arabe, por edhe nga presidenti Erdogan lidhur me njohjen reciproke me Izrealin. Unë jam në kontakt me presidentin Erdogan, kam diskutuar në telefon.

Kjo njohje nuk do ta ce nojë në asnjë rrethanë partneritetin strategjik dhe miqësore e vëllazërorë mes Kosovës dhe Turqisë”, ka thënë Thaçi, transmeton Gazeta Express

Share.