Shurupi i lashtë shtëpiak që largon gëlbazën nga mushkëritë dhe shëron kollën

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kollitja është ndoshta gjëja më e bezdisshme, pas fryrjes së hundëve, kur jeni të ftohur.

Marrja e ilaçeve mund t’ju sëmurin më shumë dhe ju ulin sistemin tuaj imunitar.

Për fat të mirë, ekziston një shurup i lashtë i bërë në shtëpi i cili do t’ju ndihmojë të largoni gëlbazën dhe të kuroni kollën tuaj.

Sekreti qëndron tek karotat!

Për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të antioksidantëve ato ndihmojnë diabetikët, si dhe vuajtjet e hipertensionit.

Për të bërë shurupin e sipërpërmendur do të keni nevojë për gjysmë kilogram karota, ujë dhe 3-4 lugë mjaltë organike.

Kushtojini vëmendje metodës së përgatitjes dhe mund të shëroni kollitjen tuaj brenda dy ditësh.

Kosnumoni rreth 3 lugë të shurupit të karotës, në mënyrë që të filloni procesin e shërimit. Ilaçi funksionon mirë si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët.

Përfitime të tjera të karotës:

– Përmirëson imunitetin dhe lontrollon sëmundjet e zemrës

– Ul kolesterolin

– Parandalon kancerin

– Parandalon aknet

– Burimi i vitaminave të nevojshme për lëkurën

– Burimi i Kalciumit

– Tretja e ndihmës

– Pastron trupin

Receta e shurupit:

Përbërësit:

– ½ kg karotë

– 3-4 lugë mjaltë

– 1 liter ujë

Përgatitja:

Së pari, prisni karrotat në copa dhe hidhini ato tek uji.

Ziejini, derisa karotat të zbuten dhe largojini nga nxehtësia.

Kullojeni ujin dhe lëreni të ftohet. Hidhini karotat me blender ose shtypini ato me pirun.

Në ujë, shtoni mjaltin dhe përzieni mirë.

Shtoni në këtë përzierje edhe karotat pure.

Shurupi është gati!

Mbajeni shurupin në vend të ftohtë.

Konsumimi:

Merrni 3-4 lugë shurup gjatë ditës.

Pas 1-2 ditësh do të ndjeni rezultatet.

Share.