Shkruhet historia: Pas 30 viteve, dy vendet që teknikisht janë luftë luajtën kundër njëra-tjetrës

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

15:27 | 15 Tetor 2019

Të martën, Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut luajtën një derbi futbollistik si askush tjetër.

Nuk është shumë e rrallë që të dy ekipet të përballen, por pothuajse e padëgjuar për të luajtur në kryeqytetin e Veriut, Pyongyang. Në fakt, kjo ka ndodhur vetëm një herë, në vitin 1990.

Nuk pati asnjë transmetim të drejtpërdrejtë, pa tifozë nga Jugu dhe asnjë media të huaj në stadium pasi takimi përfundoi baras pa gola e vlefshme për kualifikimet e Botërorit 2020, transmeton lajmi.net.

Pas njëfarë progresi në vitin 2018 – kur sporti theu pjesërisht akullin – lidhjet midis Veriut dhe Jugut janë në një nivel të ulët dhe ato janë teknikisht ende në luftë.

Me siguri për të thënë, kjo ishte një ndeshje që skuadra vendase nuk po e merrte të lehtë.

“Futbolli është sporti më i popullarizuar i tifozëve në Korenë e Veriut dhe sportet janë jashtëzakonisht të rëndësishme për Veriun”, tha Andray Abrahamian, asistenti i ri në Forumin Paqësor.

“Ai siguron një pikë qendrore për krenari dhe patriotizëm. Në një kuptim, është shumë e ngjashme me mënyrën sesi vendet e tjera përdorin sportin për qëllime sociale”. /Lajmi.net/ 

Share.