fbpx

Senatori Amerikan hodh.i bo.mbë,n… Shtypi Grek pretendon se…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Faqja greke e lajmeve Baza Ajrore Greke City Times Incirlik në Adana, Turqi, 50 kokat bërthamore të SH.B.A.-së janë ruajtur nga thashethemet se Greqia është e gatshme të lëvizë tërhoqi vëmendjen për rritjen e fundit në.

Raporti tha, “Baza Ajrore Incirlik ka qenë nën kontrollin e përbashkët Turko-Amerikan që nga viti 1955. Baza është një nga pasuritë më strategjike të aleancës së NATO-s, pasi është në pragun e botës arabe dhe është një vend i përshtatshëm për të ruajtur bomba bërthamore amerikane kundër Bashkimit Sovjetik”. Senatori i Wisconsin Ron Johnson, i cili kryesoi nënkomitetin e Marrëdhënieve të Jashtme të Senatit Evropian, foli me Washington Examiner dhe argumentoi se politika e jashtme “shqetësuese” e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan inkurajoi zyrtarët amerikanë të intensifikojnë përgatitjet për tërheqjen nga baza e Forcave Ajrore Incirlik.

Share.