fbpx

Rusia Deklaroi: Ne Jemi Gati…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministri i Jashtëm Rus Sergej Lavrov dha një intervistë për Phileleftheros, gazeta më e madhe në Qipro.

Lavrov duke deklaruar se nesër do të bëjë një vizitë në pjesën jugore të Qipros, “duke zhvilluar marrëdhëniet midis Rusisë dhe Turqisë, në asnjë mënyrë nuk dua të siguroj mikun tim se Qipriotët nuk do të ndikonin në dialogun midis Moskës dhe Nikosisë”, tha ai.

Për të zgjidhur problemet midis qeverisë greke dhe Ankarasë deklaroi se ata duken të nxehtë për të qenë një ndërmjetës Lavrov tha, “Kombet e Bashkuara, një platformë universale për të zgjidhur problemet midis Ankarasë dhe Nikosisë. Nëse të dy palët janë të interesuara, ne jemi të gatshëm të kontribuojmë në ndërtimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë midis administratës qipriote greke dhe Turqisë “ai foli.

Share.