fbpx

Pse mjeket nuk i tregojne disa gjera qe jane te lidhura me stresin ?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

95% te semundjeve jane rezultat i stresit. 95 perqind!
Shenja me e qarte qe tregon stresin eshte LODHJA e vazhdueshme !

C’fare eshte stresi?
Me pak fjalet po e permbeldhim stresin si me poshte:
– Brenge/Dert e/i shkurte apo e gjate
– Brenge emocionale qe shkaktohen si rezultate te situates ekonomike dhe te tjerave perreth
Brenge emocionale qe shkaktohet si rezultat i konflikteve me njerez te aferm apo me larg
Brenge emocionale qe shkaktohet kur jemi ne kriza qe shkaktohen kur dikush na ben te ndihemi keq, na ofendon, na kritikon, na gjykon.
Traumat e femijerise, kur diqka ka ndodh qe ka lene gjurme te thella
Traumat e luftes
Pastaj i kemi streset fizike qe shkaketohen kur jemi te mvarur prej nikotines, alkoholit ,uhsiqmit, seksit, drogave te ndryshme e edhe religjionit. Cdo gje qe perdoret si “ilaq” dhe ne te njejjten kohe demoton trupin tend, apo lendon persona te tjere eshte keqperdorim.

Per mua personalisht keqperdorimi i religjionit eshte njejte si ai i droges apo alkoholit, sepse cdo symptom eshte identik kur te krahasohen detalet, sjelljet, qendrimet, efektet.)

Stresi inkuldohet gjithashtu edhe kur gjithmone i bejme punet ne moment te fundit.

Te gjitha keto kur te permbledhen dhe nuk bejme asgje per ta zvogeluar stresin psiqkik emocional dhe fizik atehere efektet e stresit do te jene ne shume raste dramatike e edhe tragjike. Ne disa raste edhe ne mosha te reja.

Kur jemi ne stres konstant trupi gjithmone i mobilizon rezervat ushqyese qe i ka per ta perballuar situaten. Kjo domethene qe cdo organ punon “extra” per ta tejkaluar situaten. Ne te shumten e rasteve trupi dhe psiqika nuk arrijne te pushoj dhe kjo e rrit edhe me shume nivelin e brenges dhe e zvogelon nivelin ushqyes ne trup.

Ne ne vidiot ne yootub flitet pak per vitaminen B qe perndryshe quhet edhe vitamina e stresit. Kur jemi ne stres trupi konsumon me shume vitamina dhe cikli i stresit dhe i lodhjes behet i perditshem.

Nese ti i nenshtrohesh stresit cdo dite gjate tere dites atehere aty eshte e ditur se shendeti nuk do te jete ne nivel te mire dhe ti gjithsesi duhesh te marresh vitaminin B natyror.

Trupi eshte fantastik dhe cdo qelize e trupi pertrihet mbrenda nje periudhe te caktuar, ne cdo organ te trupit. Trupi na jep shanse te reja rregullisht. Problemi lind kur keto qeliza te reja qe zhvillohen, ato pertrihen ne nje ambient te infektuar dhe jo te shendetshem pas nje kohe edhe ato te rejat behen si te vjetrat, dmth te infektuara.

Kur nuk jemi konseguent dhe ”nuk e degjojme” trupin dhe sinjalet e tij atehere me ne fund trupi do te dorezohet. Gje qe eshte shume e logjikshme dhe behet e natyrshme.

Perdrisa jemi te vetedijshem se kjo ndodh dhe kerkojme alternativa dhe zgjedhje qe ta perrmiresojem situaten atehere ka shpresa.

Vetedija sjell respektin dhe vleren se sa shume domethense eshte shendeti yne dhe i femijve tane, apo i rrethit ku jetojme dhe krijojme.

Hapi me i mire pra eshte te jesh e/i vetedijshem se C’FARE apo KUSH te sjell stres, ankth apo depresion. Duke filluar nga kjo pike duhet te marrim masa. Qe varen plotesisht nga ne .

Share.