fbpx

Përplasen anijet turke dhe greke në Mesdhe

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Përplasen anijet turke dhe greke në Mesdhe

vSëfundmi mediat turke kanë zbuluar kontekstin e këtij paralajmërimi i cili duket se lidhet me një ngjarje të rëndë që ka ndodhur mes anijeve ushtarake turke dhe greke në Egje. Siç raporton “Hurriyet” paralajmërimi i Erdogan lidhet me një episod tyë rëndë të dy ditëve më parë i cili mund të kishte çuar në përplasje ushtarake dy shtetet e NATO-s.

Siç raporton “Hurriyet“ ndërkohë që anije turke “Oruç Reis” ka qenë duke kryer kërkime fregata greke “Limnos” ka kryer manovra të rrezikshme në drejtim të saj duke i kërkuar që të largohet nga zona. Në këtë moment, sipas mediave turke, ka ndërhyrë fregata turke “Kemalreis”.

Share.