fbpx

Për*Ballja Në Mesdhe, Erdogan: Nuk Do Të Tërhiqemi, Ja Çfarë Pritet Të Ndodhë!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se Turqia nuk do të tërhiqet para paralajmërimeve për sanksione dhe as para inkursioneve në një territor të cilin ajo e pretendon si të vetin në Detin Mesdhe, ku ajo dhe Greqia, anëtare e BE-së, janë mbërthyer në një ballafaqim mbi të drejtat për shpim-kërkim në një territor të diskutueshëm.Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian thanë të premten pas një takimi të kërkuar nga Athina, se veprimet e Ankarasë, ishin antagoniste dhe të rrez,ikshme.

Tensionet mes dy vendeve anëtare të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë janë shtuar këtë javë, pasi Turqia dërgoi një anije kërkimi, të shoqëruar nga anije luf,tarake, për të analizuar një zonë në Mesdheun lindor, mbi të cilën të dyja vendet kanë pretendime territoriale.

“Ne nuk do të përulemi kurrë përballë banditërisë në pjesën tonë të territorit. Nuk do të dorëzohemi para gjuhës së sanksioneve dhe kërcë,nimeve”, tha Presidenti Erdogan në qytetin verilindor të Rizës. Anija e kërkimit “Oruc Reis”, që ndodhet mes Qipros dhe ishullit grek të Kretës, do të vazhdojë punën deri më 23 gusht, shtoi ai.Ajo është rrethuar nga fregatat greke dhe të mërkurën anije luf,tarake të të dyja palëve u përfshinë në një përplasje të lehtë. Ministrat e Jashtëm të BE-së biseduan në një videokonferencë të premten dhe thanë se lëvizjet e marinës turke do të shka,ktonin “rritjen e gjasave për incidente të rrez,ikshme”.

Ata thanë se keqësimi në marrëdhënien me Turqinë, po sillte pasoja stra,tegjike të gjera për të gjithë Bashkimin Evropian, përtej Mesdheut Lindor. Marrëdhëniet mes Greqisë dhe Turqisë, kanë qenë shpesh të mbushura me tensi,one.Mosmarrëveshjet kanë pasur të bëjnë që nga kufijtë e pjesëve të nënujore në det dhe hapësirës ajrore, e deri tek ishulli i ndarë në vija etnike i Qipros.Në vitin 1996, dy vendet pothuajse hynë në luf,të lidhur me përkatësinë e disa ishujve të vegjël të pabanuar në Detin Egje./tch

Share.