Panenka zbulon imitimin më të mirë që ka parë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

10:38 | 22 Tetor 2019

Legjenda çeke Antonin Panenka thotë se është krenar për teknikën e goditjes së penalltisë që mban emrin e tij edhe sot e kësaj dite, duke shtuar se ai nuk ishte aspak nervoz kur provoi gjuajtjen tani-historike.

Penalltia e famshme Panenka erdhi në finalen e Euro 1976 midis Çekosllovakisë dhe Gjermanisë Perëndimore, një ndeshje që përfundoi 2-2 pas kohës së rregullt.

Në sulmin pasues, secili nga katër shokët e skuadrës së Panenka shënuan penalltitë e tyre përpara se Uli Hoeness i Gjermanisë Perëndimore të humbasë gjuajtjen e tij, përcjell lajmi.net.

Panenka kishte radhën dhe gjuajti topin para portierit Sepp Maier, në një stil që ishte unik në atë kohë.

“Para disa vitesh disa stacione televizive nga Amerika e Jugut erdhën tek unë dhe më treguan rreth 50 penallti me Panenka nga lojtarët në të gjithë botën”, i tha ai Goal.

“Dhe ekzekutuesi më i mirë ishte nga dikush nga Liga e Dytë Paraguajane”, përfundoi ai. /Lajmi.net/ 

Share.