fbpx

Pamje apokaliptike/ Qielli në këtë vend është bërë portokalli, ja çfarë po ndodh dhe kush e ka shkaktuar

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Qielli mbi Bay Area është dukur apokaliptik sërish mëngjesin e së mërkurës, duke marrë ngjyrë të portokalltë, raporton ABC7News.

Megjithatë, ajri raportohet se nuk është edhe aq i dëmshëm. Kjo është shkaktuar nga tymi prej në “Bear Fire”, i cili është sjellë përmes erës.

California ka pasur rreth një mijë zj arre që nga 15 gushti, derisa janë djegur mbi 2.5 milionë hektarë gjatë tërë vitit.

Zgjedhjet e 2020 pritet të vendosin edhe politikën e SHBA-së mbi ndryshimet klimatike.

Presidenti Trump në vazhdimësi e ka quajtur “mashtrim” ngrohjen globale. Kurse në anën tjetër Joe Biden ka publikuar një plan për ndryshimet klimatike në vlerë prej 2 trilionë dollarësh që synon energji 100 për qind të pastër në SHBA deri në vitin 2035.

Share.