fbpx

Ministri turk i mbrojtjes: Armatosja e 18 ishujve nga Greqia sjell …

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministri i Mbrojtjes në Turqi Hulusi Akar e ka cilësuar vendimin e Greqisë për të ar’matosur 18 ishuj, një hap në kundërshtim me marrëveshjet mes dy palëve.

‘18 ishuj janë armatosur nga Greqia në kundërshtim me marrëveshjet. Kjo përshkallëzon tensionet, eli’minon dialogun e ndërsjellë’, tha Akar.Ai vuri theksin se Greqia duhet të lërë mënjanë sjelljet pro’vokative dhe rritjen e tens’ioneve, ndërsa deklaroi se Turqia është gjithmonë pro dialogut dhe se dëshiron që problemet këtu të arrijnë zgjidhje politike me mënyra paqësore.

‘Sipas qasjes sonë, pr’ovokimi, nx’itja, tens’ionet, nuk kanë dobi për askënd veçanërisht për Greqinë’, u shpreh Akar.

Ai krit’ikoi edhe qëndrimet e presidentit francez, Emmanuel Macron,

Share.