fbpx

Ministri Italian jep Lajmin e madh, Ja kur do të…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Na duhet të durojmë edhe 6 muaj. Do të shpëtojmë në fund të dimrit”. Kështu është shprehur gjatë një interviste për gazetën “La Repubblica”, ministri italian i shëndetësisë Roberto Speranza, ndërsa foli për strategjinë e qeverisë Conte në përballimin e koronavirusit.

Ai tha njëkohësisht se rikthimi i fazës eksperimentale të vaksinës së kompanisë AstraZeneca është një lajm i mirë dhe se problemi i raportuar tek pacienti nuk kishte qenë i lidhur me vaksinën.

Sa i takon nisjes së vitit shkollor më 14 Shtator, Ministri i Shëndetësisë tha se mësuesit nuk do të jenë vetëm dhe se problemet do të adresohen nga sisptemi kombëtar shëndetësor.

Speranza tha se prindërit janë ata që duhet të masin temperaturën e fëmijëve në shtëpi dhe për mungesa më të gjata se tri ditë duhet një vërtetim ngamjeku pediatër./Opinion.al

Share.