fbpx

Ministri i Jashtëm Çavusoglu: Turqia nuk do të tërhiqej në Mesdheun Lindor sepse Greqia duhet të dorëzohet…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pasi anija e sondazhit sizmik Oruc Reis vazhdoi të kthehej në portin mesdhetar lindor të Antalias dje se “Turqia ishte një hap prapa në Mesdheun Lindor” u bënë komentet. Ministri i Jashtëm Çavuşoğlu deklaroi se, përkundrazi, Oruç Reis u tërhoq në port për mirëmbajtje dhe furnizim. Ministri i Punëve të Jashtme Mevlüt Çavuşoğlu, i cili mori pjesë në transmetimin e drejtpërdrejtë të NTV, tha: “NAVTEX nuk u transmetua sepse Oruç Reis ishte në mirëmbajtje. Kjo u perceptua si një tërheqje dhe opozita e perceptoi atë si të tillë, por nuk është e vërtetë “.

Share.