fbpx

Merkel ka telefonuar e shqe.tësuar Erdoganin, A mos është në nisje…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka komunikuar sërish me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, ku kanë diskutuar situatën në Mesdheun Lindor dhe t ensionet e krijuara me Greqinë.

Presidenti turk i ka thënë kancelares gjermane se vendet anëtare të BE-së duhet të jenë të drejta dhe të qëndrueshme në çështjen e Mesdheut Lindor. Ende nuk dihen d etajet e tjera që janë d iskutuar në këtë k omunikim mes tyre, por duket se Turqia insiston në vendimin e saj për kërkimin e gazit në rajonin e Mesdheut e cila është kthyer në “mollë sh erri” me qeverinë greke. Gjermania po përpiqet të ndërmjetësojë në lidhje me zbutjen e t ensioneve mes palëve

Share.