fbpx

Mbulohet nga zia Turqia/ Rritet edhe më shumë numri jetëve të humbura nga tërmeti 7 ballë: Nuk po ndalen lotët!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Agjencia e Menaxhimit të Fat keq ësive dhe Emergjencave (AFAD) njoftoi se numri i personave që kanë humbur jetën nga tërmeti në Izmir të Turqisë u rrit në 91, transmeton Anadolu Agency (AA).

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Izmirin në Turqi, deti ka marrë një pjesë të qytetit, shkatërrime të papara! | Gazeta Mejdani

Nga AFAD thonë se pas tërmetit janë regjistruar 1.286 paslëkundje, prej të cilave 43 më të fo rta se 4 ballë.

Gjithashtu bëhet e ditur se numri i të p lago surve është 994, prej të cilëve 839 kanë dalë nga spitalet pas trajtimeve të nevojshme ndërkohë që 155 të tjerë ende vazhdojnë trajtimin.

Duke folur në një konferencë për media më herët gjatë ditës, ministri i Mjedisit dhe Urbanizimit i Turqisë, Murat Kurum tha se numri i ndërtesave të dëmt uara r ëndë dhe të shka tërruara është rritur në 58.

Share.