Man City – Real Madrid: Formacioni, statistika, analizë dhe parashikim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Manchester City është nikoqir i Real Madridit në ndeshjen kthyese të vlefshme për fazën e 1/8-tës në Ligën e Kampionëve.

Ndeshja e parë e zhvilluar në Santiago Bernabeu ka përfunduar me fitoren 2-1 të Cityt, ndërsa tani pas rreth pesë muajve ka ardhur momenti i ndeshjes kthyese për një vend në çerekfinale.
VendiEtihad
KohaE premte, ora 21:00

Lajme rreth ekipeve

Man City
Benjamin Mendy është pezulluar për Manchester Cityn, i cili do t’i hapë rrugën Oleksandr Zinchenko që të fillojë në të majtën, megjithëse Joao Cancelo është gjithashtu një opsion për Pep Guardiola.

Sergio Aguero është mënjanë shkaku i një lëndimi të gjurit, kështu që Gabriel Jesus është favorit për të udhëhequr sulmin. Bernardo Silva gjithashtu mund të luaj si një nëntë fals.
Nënshkrimi i ri Ferran Torres dhe ai i Nathan Ake nuk mund të luajnë në këtë ndeshjes.

Real Madrid
Sergio Ramos është pezulluar pas kartonit të tij të kuq, që është një goditje e madhe për Los Blancos.

Eder Militao duhet të paraqitet së bashku me Raphael Varane në pjesën e qendrës së mbrojtjes për të mbuluar për Ramosin.
Marcelo do të vlerësohet, me Ferland Mendy në linjë për të luajtur, ndërsa Mariano nuk do të luajë pas testimit pozitiv për coronavirus.
As Gareth Bale dhe James Rodriguez nuk kanë udhëtuar me skuadrën pavarësisht se janë të aftë.

Fakte

Ka pasur tri e më shumë gola të shënuar në 37 nga 41 ndeshjet e fundit të Real Madrid në Ligën e Kampionëve.
Man City ka shënuar të paktën 2 gola në 13 nga 16 ndeshjet e tyre të fundit në Ligën e Kampionëve.
Man City është i pamposhtur në 8 ndeshjet e tyre të fundit në Ligën e Kampionëve.

Analizë

Manchester City siguroi një fitore 2-1 në Bernabeu në ndeshjen e parë në shkurt dhe do të përpiqet të rezervojë vendin e tyre për raundin tjetër të Ligës së Kampionëve. Të pamposhtur në tetë ndeshje në Ligën e Kampionëve, ata janë të sigurt se do të mposhtin 13 kampionët evropianë në terrenin shtëpiak.

Sidoqoftë, Real Madridi ka qenë afër pandalshëm pasi futbolli rifilloi në qershor. Ata kanë fituar 10 nga 11 ndeshjet e tyre të fundit, me barazimin e vetëm në atë ndeshje që erdhi në ditën e fundit të sezonit në La Liga kur ata do të ishin kurorëzuar tashmë kampionët.

Megjithatë, ndërsa ata kanë qenë të vështirë për tu thyer, gjashtë nga tetë fitoret e tyre të fundit kanë qenë me një gol të vetëm. Los Blancos mund ta ketë personelin e aftë të godasë pjesën e pasme të rrjetës, por City duhet të sigurojë rezultatin e nevojshëm.

 

Formacionet e mundshme:
Man City: Ederson; Walker, Fernandinho, Laporte, Cancelo; Rodri, Gundogan, De Bruyne; Sterling, Gabriel Jesus, Mahrez
Real Madrid: Courtois; Carvajal, Varane, Militao, Mendy; Casemiro, Modric, Kroos; Hazard, Benzema, Asensio

ParashikimiMan City 2-2 Real Madrid

Share.