fbpx

Macron e quan “s.ulm ter.rorist islamik” pre.rjen e kokës së mësuesit në Paris

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti francez Emmanuel Macron ka den*oncuar atë që ai e quajti “su*lm terr*orist is*lamik” kundër një mësuesi të historisë që iu p*re koka në një periferi të Parisit të premten, duke kërkuar që kombi të qëndrojë i bashkuar kundër ekst.remizmit.

Mësuesi kishte diskutuar karikaturat e Profetit Muhamed me klasën e tij, thanë autoritetet. Su*lmuesi i dyshuar u që*llua për vd*ekje nga policia pas pr*erjes së kokës mësuesit.

Prokurori francez i ant.iter.rorizmit hapi një hetim në lidhje me vr.asjen me një motiv të dyshuar terr.orist, tha zyra e prokurorit.

Macron vizitoi shkollën ku mësuesi punonte në qytetin Conflans-Saint-Honorine dhe u takua me stafin pas vr.asjes. Një reporter i Associated Press pa tre ambulanca të mbërrinin në vendin e ngjarjes dhe policinë e ar*matosur rëndë përreth zonës dhe furgonët e policisë që rreshtoheshin në rrugë.

Share.