fbpx

Luftimi i gripit do bëhet përmes kësaj llambe ultravjollcë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

22:52 | 12 Dhjetor 2019

Në valën e sezonit të gripit, vjen lajmi interesant se shkencëtarët kanë gjetur një dezinfektues të fuqishëm që mund të ndihmojë në luftimin e baktereve dhe viruseve, madje edhe të gripit.

Shkencëtarët në Qendrën Mjekësore në Universitetin Columbia në Nju Jork kanë zbuluar se drita ultravjollcë me gjatësi dhe fuqi të përcaktuar të valës mund të shkatërrojë viruse dhe baktere në një dhomë, transmeton lajmi.net.

Hulumtimet kanë treguar se mund të jetë një mënyrë e thjeshtë dhe e lirë për të hequr virusin nga ajri brenda shtëpive siç janë spitalet, shkollat, autobusët, aeroplanët dhe të ngjashme.

Të gjitha hapësirat e mbyllura ku qarkullimi i njeriut është më i lartë në këtë mënyrë do të ishte shumë më i sigurt se përhapja e virusit.

Aktualisht, kjo metodë UV përdoret për të dekontaminuar pajisjet kirurgjikale. Përdorimi i këtij lloji të dritës në vendet publike mund të shkaktojë kancer të lëkurës dhe kataraktet te njerëzit dhe për këtë arsye është i ndaluar.

Sidoqoftë, studiuesit thonë se intensiteti më i ulët dhe spektri më i ngushtë i dritës UV është një mundësi shumë më e sigurt për njerëzit.

Hulumtimet e fundit kanë treguar që spektri më i ngushtë i dritës UV vret Staphylococcus aureus (MRSA) si dhe virusin H1N1 (virusi i influencës).

Spektri më i ngushtë i dritës UV ka një gamë të kufizuar, gjë që e bën atë të sigurt për njerëzit. Drita nuk depërton në trup dhe nuk dëmton shtresën e lotit në sy ose qelizat e lëkurës, ndërsa ajo vret bakteret dhe viruset që janë shumë më të vogla se kaq.

Për dallim nga vaksinat e gripit ku ekziston rreziku i efekteve anësore, llambat UV janë gjithashtu një zgjidhje shumë më e sigurt si masë parandaluese.

Zgjidhja për të zvogëluar përhapjen e virusit nga rrezatimi UV, edhe pse vepron si një zgjidhje ideale, nuk do të thotë që përgatitjet e tjera duhet të zëvendësohen.

Higjiena si parandalimi bakterial dhe ilaçet antivirale vazhdojnë të jenë një faktor i rëndësishëm kundër gripit, dhe një llambë UV mund të jetë një parandalim efektiv shtesë që parandalon shfaqjen e një game të gjerë të baktereve dhe viruseve.

Edhe pse rezultatet e para janë premtuese, përdorimi i llambave UV për dezinfektimin e dhomës janë ende në pritje të konfirmimit nga institucionet zyrtare në SHBA dhe Bashkimin Evropian, si dhe përshkrimin e kushteve për pajisjet e sigurta dhe mënyrën e instalimit dhe përdorimit të tyre. /Lajmi.net/

Share.