Laptopët LG 2020 Gram bëhen me procesorë të gjeneratës së 10-të Ice Lake

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

13:56 | 11 Dhjetor 2019

LG ka zbuluar versionet e laptopëve Gram për 2020 dhe formacioni i ri përfshin modele 17, 15 dhe 14 inç, si dhe një konvertibël 2-në-1.

Ashtu si versionet e mëparshme, laptopët janë dizajnuar të jenë të lehtë dhe të lëvizshëm, me jetëgjatësi më të madhe të baterisë, dhe LG premton performancë më të mirë dhe efikasitet me përbërës të rinj.

Laptopët e rinj implementojnë procesorë të gjeneratës së 10-të Intel Core me grafikë Iris Plus dhe RAM DDR4 me dy kanale të dyfishtë. LG thekson se ka dyfishuar fuqinë e GPU në modelet e reja të laptopëve, për të siguruar që lojërat dhe aplikacionet që kërkojnë të funksionojnë pa probleme, transmeton KosovaPress.

Pajisjet e përmirësuara mbështesin gjithashtu standardin e gjeneratës tjetër Wi-Fi 6, i cili premton shpejtësi më të lartë dhe konsum më të ulët të energjisë se sa paraardhësi i tij.

Për të siguruar që laptopët 17 inç dhe 15-inç Gram mund të mbështesin përbërësit e tyre të azhurnuar, LG i ka pajisur me bateri 80Wh (një përmirësim mbi 72Wh nga modelet e mëparshme).

LG Gram me 17 inç ka një ekran IPS (WQXGA), me raport aspekt 16:10, ndërsa modelet e tjera kanë ekrane Full HD dhe raport 16: 9. Kur bëhet fjalë për modele të konvertueshme 2-në-1, kjo pajisje vjen me një port Thunderbolt 3 dhe mund të zgjasë mbi 20 orë me një ngarkesë të vetme të baterisë.

Kompania jugkoreane nuk e ka njoftuar datën e lëshimit të linjës së re të laptopëve Gram, por do t’i shfaqë pajisjet gjatë eventit CES 2020, në fillim të vitit të ardhshëm.

Share.