fbpx

Lajmi i madh per kufirin… Ja detajet

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Shumë qytetarë iu gëzuan lajmit se mund të udhëtojnë drejtë Serbisë pa pa test PCR. Për TV21 thonë se gati 6 muaj nuk i kanë vizituar familjarët e tyre në Luginën e Preshevës. Nga ministria e Punëve të Brendshme informojnë se deri në ora 12 në mesditë kanë kaluar gjithsej 1 584 persona prej Maqedonisë drejt Serbisë.

“Qytetarët e Maqedonisë së Veriut prej sot lirshëm pa PCR test do të udhëtojnë drejt Serbisë. Autoritetet shëndetësore morën këtë vendin pasi konkluduan se kjo nuk do të sjell në shpërndarjen e virusit korona”.

Vendimin e mori presidenti serb Aleksandër Vuçiq në takimin për “Mini-shengenin” se bashku me kryeministrin e vendit Zoran Zaev dhe atij të Shqipërisë Edi Rama, kur vendosën për heqjen e tërësishme të testeve PCR mes këtyre shteteve. Ndryshe, shtetasit e Republikës së Maqedonisë Veriut nuk mund të udhëtojnë në Mal të Zi, Bosnjë dhe Hercegovinë, Greqi dhe Bullgari pa paraqitur një test negativ PCR, i cili nuk është më i vjetër se 48 orë.

Share.