fbpx

Lajmi i Fundit: Zvicra heq Kosovën nga Lista e Karantinës, Ja çfarë u vendos për Maqedoninë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ambasada e Kosovës në Bern të Zvicrës ka njoftuar se ky shtet ka vendosur të anulojë vendimin për mbylljen në karantinë të qytetarëve nga Kosova të cilët do të udhëtojnë drejtë Zvicrës.

“Nga data 28 shtator 2020, Kosova nuk do të jetë në listën e vendeve me rrezik të lartë. Prandaj nuk do të vlejë masa e vetizolimit 10 ditor shtëpiak”, thuhet në njoftimin e Ambasadës.

Njerëzit që kanë qëndruar në një vend ose zonë me një rrezik në rritje të infektimit dhe më pas hyjnë në Zvicër duhet të jenë në karantinë. Shtetet dhe zonat në fjalë përcaktohen në një listë. Kjo listë azhurnohet rregullisht për shkak të situatës epidemiologjike, thuhet në faqen zyrtare të BAG, përcjell albinfo.ch.

Share.