fbpx

LAJMI I FUNDIT/ Çfarë po ndodh në Aeroportin e Baselit, Zvicër? 15 Avion me Mërgimtar…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sot, kur ka filluar java e dytë e pushimeve për festën e Krishtlindjes në Zvicër, sërish bëhet temë “dyndja” ose fluksi i Mergimtareve në aeroportet e këtushme. Ata janë nisur në drejtim të Vendlindjes, për pushime.

Pas dështimit të pushimeve verore, shumë qytetarë të Zvicrës me prejardhje nga Kosova dhe trojet tjera shqiptare në Ballkan, kanë mësyrë vendlindjen, për të qenë atje gjatë ditëve festive të fundvitit.

Por numri i madh i tyre dhe i grumbulluar brenda një kohe të shkurtë në aeroportet e këtushme, bëhet shpejt lajm në mediat zvicerane.

Kryesisht ky fluks dy javëve të fundit bie në sy në Aeroportin e Bazelit.

Share.