fbpx

Lajmi Fundit – Turqia: Ne prishëm të gjitha planet e mbrapshta…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Turqia u përgjigj me fjalët për të përshkruar foton makro. Deklarata e Departamentit të Shtetit, “ne prishëm të gjitha planet e mbrapshta të politikës së jashtme të pamatur çdo ditë me dhimbjen e brendshme të Makros, ne prishim lojën e ndyrë të sulmuar Turqinë dhe Z. Presidenti ynë … madje as kufiri i Mesdheut Lindor dhe akoma Franca që vepron me mentalitetin kolonial në rajon Partneriteti i Turqisë në rajon, sinqeriteti, kritikimi i bashkëpunimit dhe politika e jashtme humanitare dhe sipërmarrëse është plot me kontradikta. Situata impotente kur kllapa në një nivel bazë bie në një Macron që zvogëlohet vazhdimisht, ne e lëmë në diskrecionin e popullit francez “, tha deklarata.

Gazeta Ethnos raportoi se Greqia po negocion me Francën, si dhe vende të tilla si SHBA, Franca, Gjermania dhe Hollanda për fregata të reja, helikopterë dhe nëndetëse. Greqia, armiku famëkeq i Turqisë i Emirateve të Bashkuara Arabe, megjithatë nisi ushtrimin e qiellit Kretas.

Share.