fbpx

Lajme të mira vijnë përsa i përket hapjes së kufijve : Ja se cfarë pritet të ndodhë javën që vjen me

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pritet qe javën e ardhshme do të diskutohet për hapjen eventuale të kufijve të Maqedonisë së Veriut me shtetet e rajonit pa kushte ky lajm behet i ditur nga Alsat-M.

Ndersa edhe per Shqiperine pritet ne javen qe vjen nje njoftim zyrtar, kjo duke marre shkas qe numri i rasteve te inf ektuar, krahasimisht me vendin fqinj nuk ka ndonje diference te madhe.
Vendet e Ballkanit Perëndimorë si dhe Greqia e Bullgaria do të rilidhen sërish “on-line” për tu koordinuar për lëvizjen e qytetarëve, por edhe për situatën me Pandeminë keto dy vende po punojne forte per te hapur kufijte.

Lëvizje të lirë pa test dhe pa kufizime të tjera Maqedonia e Veriut për momentin ka vetëm me Shqipërinë.Ndërsa lehtësimi i lëvizjes varet edhe nga situata epidem iologjike, që në vendin tonë në bazë të shifrave po shkon drejt përmirësimit. Pas disa muajve, numri i rasteve aktive ka rënën nën dy mijë, përkatësisht sot janë 1895 raste aktive.Shpresojme qe kufijt te hapen sa me shpejt per te gjithe ballkanin dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE .

Share.