fbpx

Lajm i Keq në Ballkan/ Merret Vendimi i ri, Mbyllet Kufiri i …

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Situata e përkeqësuar dhe shtimi i rasteve te koronavirusit në Malin e Zi, ka sjelle të tjera masa kufizuese në këtë shtet.

Qeveria ka vendosur kufizim të hyrje dhe daljeve me shtetet fqinje, duke përfshire këtu edhe Shqipërinë.

Kështu ne doganën e Han të Hotit dhe në Muriqan, do të lejohen të kalojnë me përgjigjen e tamponit negativ, vetëm ata shqiptare me leje pune, ata qe kanë një rezervim hoteli apo qytetaret tranzit.

Keto masa do të zgjasin vetëm per fundjavën ndërsa do të penalizohen jo pak shqiptarë kryesisht nga Shkodra dhe Malësia e Madhe që janë punëtorë ditorë në Mal të Zi.

Qëllimi i shtetit Malazez është bllokimi i qindra shtetasve të saj, që çdo fundjavë udhëtonin drejt Shkodrës per tregti apo për turizëm.

Në Mal të Zi prej një jave dalja e qytetareve lejohet deri në oren 21:00, baret dhe restorantet do të mbyllen në orën 20:00 ndërsa gjatë fundjavave ndalohet lëvizja brenda qyteteve si dhe drejt shteteve te tjera.

Këto masa do të jene në fuqi deri me datën 1 Dhjetor teksa ministria e shëndetësisë atje ka paralajmëruar se mund te ketë të tjera kufizime.

Share.