LAJM I FUNDIT NGA AUSTRIA/ Ja Vendimi i Fundit për Kufirin…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ne 1 konferencë për shtyp të mërkurën, ministri i Brendshëm, Karl Nehammer…

Lajmeroi se Austria do të vazhdojë kontrollet e kufijve të brendshëm të Austrisë me Slloveninë dhe Hungarinë nga 12 nëntori 2020 deri më 11 maj 2021, raporton heute.at.

“Shkaqet për këtë janë, nga njëra anë, “presioni i vazhdueshëm i migrimit, ruajtja e sigurisë së brendshme

Edhe situata e tensionuar përreth pandemisë së koronavirusit”, ka thënë Nehammer, përcjell Albinfo Austria.

Per më tepër, ministri ka thënë se ka njoftuar homologët e tij nga Sllovenia dhe Hungaria për vendimin e Austrisë për të vazhduar kontrollet e kufijve të brendshëm edhe për gjashtë muajt e ardhshëm.

Shteti Austriak po përballet me valën e dytë të pandemisë. Ditën e mërkurë u raportua se kishte një tjetër rekord negativ për rritjen e numrit të të infektuarve.

Ne Austri rezultuan pozitivë me Covid -19 1346 raste të reja. Gati një e treta e rasteve janë identifikuar në Vjenë.

Share.