La Liga këmbëngul: El Classico të zhvillohet me këtë datë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

8:13 | 22 Tetor 2019

Federata Mbretërore e Futbollit Spanjoll (RFEF) nuk ka qenë në gjendje të marrë një vendim përfundimtar për një datë të re për ndeshjen e shtyrë të El Classicos e vendosur fillimisht për 26 tetor për shkak të inputeve të reja nga La Liga.

RFEF konfirmoi shtyrjen e ndeshjes të premten e kaluar pas trazirave politike në Kataloni.

Skena të dhunshme kanë shpërthyer në Barcelonë pasi nëntë liderët politikë katalanas morën dënime të gjata burgu për rolet e tyre në referendumin e rajonit 2017 dhe deklaratën pasuese të pavarësisë të hënën e kaluar, transmeton lajmi.net.

Një tubim në Barcelonë është thirrur nga politikanët pro-pavarësisë për 26 tetor, përfundimisht duke rezultuar në shtyrjen e El Clasico për arsye sigurie.

RFEF i la Barcës dhe Realit për të rënë dakord për një datë mes tyre dhe ata pranuan reciprokisht për të riluajtur ndeshjen për 18 dhjetor, por kjo tani duket e pamundur.

La Liga raportohet të ketë këmbëngulur që ndeshja të luhet në 4 dhjetor dhe RFEF u ka përcjellë komentet e saj për klubet, të cilëve u është dhënë kohë deri në ora 20: 00 sot për t’u përgjigjur. /Lajmi.net/ 

Share.