Kosovarja kalon me sukses testin për t’u bërë pilote

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

18:14 | 31 Tetor 2019

Naime Avdyli

Naime Avdyli është emri i shqiptares që është pilote në Kanada.

Ajo është një ndër të para shqiptare që e ka kaluar me sukses testin për të qenë pilote në këtë vend.

Lajmin për këtë gjë e ka dhënë mikesha e saj me anë të një postimi në rrjetet sociale.

Ajo shkruan se në Kosovë i përjashtojnë nga shkolla sepse janë me mbulesë, kurse në Kanada nuk ndodh kështu.

Po ashtu ajo shkruan se Naimja ka thyer mjaft tabu me arritjen e saj dhe se është një shembull për të gjitha vajzat dhe gratë.

Ndër të tjera Naimeja është një grua që ka thyer edhe mentalitetin se gruaja duhet të ndjekë ëndërrta e saj dhe mos të qëndrojë si shërbëtore në shtëpi.

Postimi i plotë pa ndërhyrje:

Në Kosovë me mbulesë perjashtohen vajzat nga shkolla! Sepse shqiptari ia ndal ne fyt femres sukseset; madje disa familje as ne shkoll nuk i lejojn femrat,grat e martuara behen sherbetore ne familjen e burrit ,ky eshte nje mentalitet i ulet qe dita dites do zhduket edhe ne Kosove!

Nje shembull per te gjitha femrat ,Nenat,Grat eshte kjo zonje,Nene dhe grua e dikujt qe arriti sot te jap testin per pilote ne Canada !

Besoj se do thyen tabut kjo femer do jet shembulli per te gjitha femrat,qe mos te ndalen nga qfar do qofte pengese !Shume gezim i madh dhe arritje e madhe te lumt zemer , te deshiroj suksese urime qe ke dhen testin per pilote Naime Avdyli Feta te deshiroj suksese gjat oreve qe do mbash si perfundim,paq suksese edhe me te larta gjat jetes, paq shendet dhe harmoni ne familje

Jo vetem kaq pèr motren Naime , Naimja eshte nje nder femrat humanitare qe ndihmon shume familje te varfera dhe me kushte te veshtira!

Shpresoj se te gjith/a do krenoheni me te, te ndiqni hapat e saj,si nga kultura si nga dituria si nje femer e forte qe po deporton me miresi ne shoqerin tone.

Me shumë respekt e dashuri nga un A.Rexha.

Share.