fbpx

Ka nisur Lu fta? BE-ja i nis ul timatum Turqisë: Hiq dorë dhe lëre Greqinë sepse do u…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen gjatë fjalimit që ka mbajtur në seancën plenare në Parlamentin Europian i ka dërguar një mesazh Turqisë.

Ajo i ka bërë thirrje Ankarasë të ndalojë veprimet e njëanshme dhe të dialogojë. Sakaq në fjalimin e saj është shprehur se Greqia dhe Qipro mund të mbështeten në solidaritetin e BE për mbrojtjen e të drejtave të tyre ligjore sovrane.

“Turqia është një fqinj i rëndësishëm, por edhe pse jemi afër hartës, distanca midis nesh duket se po rritet. Turqia është në një rajon të tr azuar, është një partner i rëndësishëm ekonomik dhe tregtar dhe strehon miliona refugjatë, por asgjë nuk justifikon agresionin kundër fqinjëve të saj.

Greqia dhe Qipro, vendet tona anëtare mund të mbështeten gjithnjë në solidaritetin tonë për të mbrojtur legjitimin të drejtat e tyre sovrane Turqia duhet të ndalojë veprimin e njëanshëm dhe të ketë një dialog. Kjo është zgjidhja e vetme”, u shpreh Von der Leyen .

Share.