Ja çfarë mund t’i bëjë trurit tuaj konsumimi i tepërt i kripës

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

12:13 | 27 Tetor 2019

Konsumimi i kripës tri herë më shumë sesa sasia e rekomanduar mund të shkaktojë ndryshime në tru, duke shkaktuar rrjedhimisht edhe çmendurinë, sipas një studimi.

Hulumtuesit zbuluan se minjtë që morën shumë kripë shkaktuan krijimin e një proteine të quajtur ‘tau’ në tru, transmeton lajmi.net.

‘Tau’, e cila ndihmon qelizat nervore të ruajnë formën e tyre dhe të transportojnë lëndë ushqyese, mendohet se luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e Alzheimerit.

Minjtë gjithashtu përformuan negativisht në testet e aftësive të tyre kognitive (njohëse), sipas ekspertëve në Kolegjin Mjekësor Weill Cornell në Nju Jork.

Sidoqoftë, ekipi ka paralajmëruar studime të mëtejshme për të vërtetuar se kripa e tepërt mund të shkaktojë efektin e sipërpërmendur tek njerëzit.

Ekspertët rekomandojnë të rriturit të konsumojnë jo më shumë se 6g kripë në ditë, përkatësisht një lugë çaji. /Lajmi.net/

Share.