I hani shpesh, por këto ushqime po ua shkaktojnë fryrjen e barkut

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

18:33 | 24 Tetor 2019

Pas fryrjes së stomakut është një gjendje e fshehur gastrointestinale – meteorizëm.

Edhe pse disa faktorë mund të shkaktojnë këtë gjendje, marrëdhënia e saj me ushqimin mund të jetë shumë afër dhe në shumë raste është dieta që vlerësohet se zgjidh problemin, transmeton lajmi.net.

Meteorizmi karakterizohet nga prania e gazit të tepërt në zorrë dhe simptoma kryesore e tij është tensioni në stomak. Shkaku më i zakonshëm i kësaj gjendje është aerofagjia ose ngrënia e paqëndrueshme e ushqimit – më shumë ajër që gëlltitet gjatë ngrënies ose pirjes.

Gjendja mund të jetë e izoluar ose e shoqëruar me simptoma të tjera gastrointestinale si diarre, kapsllëk, dhimbje barku, humbje peshe dhe fryrje.

Simptoma e izoluar duket të jetë jo specifike dhe kërkon mbledhjen e të dhënave anamnestike dhe testimin për të kuptuar shkaqet.

Mund të ketë shumë shkaqe, duke filluar nga intoleranca e laktozës ose fruktozës, sëmundja celiake, sindroma e zorrës së irrituar, rritja e baktereve të zorrëve, sëmundja kronike inflamatore e zorrëve deri në përdorimin e barnave të caktuara, thonë gastroenterologët.

Për këtë arsye, origjina e kësaj gjendje mund të ketë lidhje me dietën. Meteorizmi me të vërtetë mund të jetë rezultat i konsumimit të ushqimit që fermentohet në mikrobiomën e zorrëve.

Këto janë ushqimet që ndikojnë më së shumti në fryrjen e stomakut:

Bishtajoret

Fryrja ndodh më shpesh pasi të keni ngrënë bishtajore siç janë fasulet, bizelet dhe thjerrëzat.

Perimet

Brokoli duhet të merret në kombinim me ushqime të tjera për të zvogëluar fryrjen. Qepët janë një nga shkaktuesit e kësaj gjendje dhe duhet të merren në sasi më të vogla.

Gjithashtu e rëndësishme është që t’i kushtoni vëmendje marrjes së frutave të thata, si dhe arra, kikirikë dhe bajame. Ju nuk duhet të hani fruta pas një vakt, pije të gazuara dhe dietë, çamçakëz, ëmbëlsues dhe bonbone pa sheqer.

Njerëzit me florë bakteriale të zorrë të ndryshuar mund të përdorin antibiotikë specifikë që vrasin ‘bakteret e këqija’ që tejkalojnë fermentimin.

Ndërsa personat me sindromën e zorrës së irritueshme do të përfitojnë nga fibra e patretshme, e cila nuk fermentohet nga zorra, por mund të përmirësojë zbrazjen e zorrëve, duke zvogëluar prodhimin e ajrit. /Lajmi.net/

Share.