Hungaria ndan 35 mijë euro për të luftuar armët kimike

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

15:28 | 31 Tetor 2019

Ministri i Jashtëm hungarez Péter Szijjártó njoftoi sot se qeveria e tij do të ndajë 35,000 euro për të ndërtuar një laborator që do të identifikojë substancat me armë kimike me rrezik të lartë.

Ai theksoi se është e nevojshme të shkatërrohen armët kimike në botë, në mënyrë që të shmangen rreziku që ato të futen në duar të gabuara, raporton agjencia e lajmeve hungareze MTI.

Pasi takimit me kreun e Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike Fernando Arias në Hagë, Szijjártó tha se rritja e migrimit të paligjshëm, rritja e kërcënimeve për terrorizëm dhe zhvillimi i përshpejtuar teknologjik kanë rritur rrezikun e përhapjes.

“Hungaria është një anëtar aktiv i Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike dhe është e angazhuar në përpjekjet që bota të lirohet nga armë të tilla,” tha kreu i diplomacisë hungareze.

Share.