Hovenier: Të zbatohen të gjitha marrëveshjet e dala nga dialogu, përfshirë formimin e Asociacionit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, e ka përmendur përsëri se Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe duhet formuar.

Hovenier e ka thënë këtë dukë takimin që ka pasur kryeministrin Kurti dhe administratorët e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Samantha Power.

“Përsëritëm rëndësinë e veçantë të plotë të të gjitha të dhënave nga dialogu, që kërkon atë për formimin e Asociacionit”, është definuar Hovenier.

“Të nxituar për të parë Kosovën teksa vazhdon luftën përpara, në veprim kundër korrupsionit dhe sundimit të ligjit”, ka shkruar Hovenier.

Ndryshe, administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Samantha Power, ka thënë se Asociacioni duhet t’i përmbahet parimeve që kanë këshilltarët e Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërgon për Ballkanin, Gabriel Escobar.

Në vizitën e saj në Kosovë, ajo dha mesazhet e Administratës Biden, për dialogun me Serbinë dhe informacionin e fundit të arritur mes dy gjuhës.

Ajo ka theksuar se marrëveshja duhet të zbatohet në gjithësi, derisa ka përmendur si urgjencë edhe themelimin e Asociacionit të komunave me kujdesin e shërbimit në Kosovë.

Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Albin Kurti, Power ka thënë se dialogu duhet të vërtetë me njohje reciproke, por një herë i ShBA-ve është normalizimi i madh i Kosovës-Serbia përmes gjithë personaliteteve të Ohrit, po ashtu edhe rikthimi i serbëve në fokusin e saj. Kosovës. .

Fuqia që janë zgjedhjet politike të së ardhmes, ndërsa nënvizoi se zhvillimi në çështjet si themelimi i Asociacionit do të hapet rrugë për përparimin në shumë çështje të tjera. / Telegrafi /

Share.