Hong Kong: Policia përdor gazin lotsjellës për të shpërndarë protestuesit

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

15:35 | 31 Tetor 2019

Policia e Hong Kongut sot përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit në rrethin me popullsi të dendur Kaulun në Mong Kok, ndërsa protestuesit me maska u mblodhën për t’u bashkuar me njerëz që janë duke festuar Halloween.

Protestuesit, shumë prej tyre të veshur me të zeza, me maska tash për tash të ndaluara për fytyrë, u gjunjëzuan në rrugën e mbuluar nga ombrellat, duke protestuar kundër një përballje të dhunshme të policisë me protestuesit dy muaj më parë.

Protestuesit u mblodhën në Victoria Park në rrethin e blerjeve në Bay Bay për të marshuar drejt rrugëve të Qarkut Len Kwai Fong.

Policia ndaloi marshimin dhe tha se do të mbyllte rrugët, duke përfshirë rrugën Len Qua Fong nga orët e pasdites deri në mëngjesin e së premtes “për të lehtësuar festimin publik”.

Kjo është hera e parë që protestuesit duan të mblidhen në një rreth ku zhvillohen festimet.

Gjatë fundjavave dhe festimeve si Halloween, mijëra njerëz dalin nga baret dhe klubet në rrugë.

Share.