Hahn: Vendimi i BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë për negociatat do të ndryshojë shpejt

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

12:40 | 31 Tetor 2019

Komisioneri për zgjerim, Johanes Hahn

Jam i bindur se rezultati zhgënjyes i Këshillit Evropian, që i refuzoi Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut fillimin e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian shumë shpejt do të ndryshojë, deklaroi komisioneri i Zgjerimit, Johannes Hahn.

”Rezultati zhgënjyes i Këshillit të kaluar Evropian, që i refuzoi Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut fillimin e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian shumë shpejt do të ndryshojë”, shkruan Hahn në Twitter.

Së bashku me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, komisioneri Hahn takoi në Bruksel presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, i cili ritheksoi mbështetjen e tij për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor/ ATSH-ANSA.

Share.