fbpx

Greqia zgjat shërbimin Ushtarak, Përdorimi i tankeve në një muaj…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Shërbimi ushtarak deri në 12 muaj në lëshimin e detajeve më të qarta të Greqisë. Shtypi grek shkruajti hapin që Gjermania dhe SH.B.A. donin të shihnin nga palët brenda një jave dhe lajmi se SHBA do të zhvendoste Incirlik në Bazën Suda në Ishullin e Kretës trazoi Uashingtonin.

Shtypi grek raporton se një javë para samitit të BE, stuhia në Mesdheun Lindor është qetësuar dhe se Ankaraja dhe Athina kanë filluar dialogun me ndihmën e SHBA dhe Gjermanisë. Gazeta raporton se Merkel kishte një telefonatë me Kryeministrin Grek Kiryakos Miçotakis të Martën dhe Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo ndërhyri paraprakisht.

Charles Michel, Presidenti i Këshillit të Bashkimit Evropian (BE), i cili shkoi në Qipron Jugore sot pas Athinës, u takua me udhëheqësin grek Nicos Anastasiades. Udhëheqësi grek qipriot Anastasiadis, pas takimit të shprehur shumë herë para retorikës ka përsëritur kërcënimet dhe shantazhet e Turqisë dhe argumentoi se ajo ishte gati për dialog vetë.

Share.