fbpx

Gjermania merr Vendimin e Papritur për Vaksinën e Koronavirusit…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gjermania thyen paktin europian dhe blen 30 milion doza shtesë të vaksinës së Pfizer dhe Biontech, në sajë të një marrëveshje dypalëshe.

Lajmi u publikua fillimisht tek e përditëshmja Bild, sipas së cilës ka një marrëveshje analoge për rreth 50 milion doza me amerikanen Moderna, e më pas u konfirmuar edhe nga Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn.

Berlini devijon kështu nga pakti për solidaritetet mes shteteve anëtare, për ti siguruar në mënyrë kolektive vaksinat.

Siç mësohet, qeveria Merkel ka lidhur ujdi me Biontech për të rritur prodhimin e vaksinës në tokën gjermane.

Share.