fbpx

Gjermania e Vendosur, Ja cili është Vendi që futet në listë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Qeveria gjermane pritet të shtojë Vjenën në listën e saj të zonave të rrezikut të lartë me koronavirus me rrezik, kështu u tha të mërkurën pasdite, përderisa rastet me COVID-19 në kryeqytetin austriak vazhdojnë të rriten.

“Që nga 5 shtatori ka pasur dukshëm më shumë se 50 raste për 100,000 banorë (në Vjenë) çdo ditë, dhe kështu që ne ndihemi të detyruar të veprojmë”, raportoi gazeta austriake “Der Standard”, duke cituar burime qeveritare.

Të dielën, Kancelari austriak Sebastian Kurz foli për fillimin e “valës së dytë” në vend, duke paralajmëruar se “muaj të vështirë” po vijnë.

Aktualisht ka rreth 6,700 raste aktive të koronavirusit në Austri. Që nga fillimi i pandemisë janë regjistruar 35,073 infeksione dhe 758 njerëz kanë vd.e.ku.r nga sëmundja.

Aktualisht, ata që udhëtojnë në Austri nga Gjermania janë në gjendje të hyjnë në vend pa asnjë kufizim.

Nga vendet evropiane, vetëm Bullgaria, Kroacia, Rumania, Suedia, Spanja dhe Portugalia klasifikohen si zona me rrezik të lartë nga qeveria austriake, shkruan thelocal.de, përcjell albinfo.ch

Share.