Gjendet perla më e vjetër në botë

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një perlë 8.000-vjeçare, për të cilën arkeologët thonë se është më e vjetra në botë është gjendur në Abu Dhabi, sipas autoriteteve atje është dëshmi se objektet janë tregtuar që nga koha e neolitit.

Perla natyrale u gjet në dyshemenë e një dhome të zbuluar gjatë gërmimeve në ishullin Marawah, jashtë kryeqytetit të Emirateve të Bashkuara Arabe, e cila zbulon arkitekturën më të hershme në vend, transmeton Indeksonline.

“Shtresat nga të cilat erdhi perla kanë qenë të karbonit të datuara 5800-5600 para Krishtit, gjatë periudhës neolitike”, tha Departamenti i Kulturës dhe Turizmit i Abu Dhabi.

“Zbulimi i perlës më të vjetër në botë në Abu Dhabi bën të qartë se aq shumë nga historia jonë e fundit ekonomike dhe kulturore ka rrënjë të thella që shtrihen prapa agimit të parahistorisë”, tha kryetari i saj Mohamed Al-Muabarak.

Gërmimet e Marawah, i cili është i përbërë nga struktura të shumta gurësh neolitikë të shembur, kanë gjetur gjithashtu qeramikë, rruaza të bëra nga guaska dhe guri dhe shigjetat e shkrepura.

Ekspertët e Emiratit besojnë se perlat u tregtuan me Mesopotaminë – Irakun e lashtë – në këmbim të qeramikës dhe mallrave të tjera. Ato gjithashtu ishin të veshur si stoli.

Industria e perlave dikur mbështeti ekonominë e Emirateve të Bashkuara Arabe, por tregtia u shemb në vitet 1930 me ardhjen e perlave japoneze dhe si konflikte tronditën ekonomitë globale.

Share.