fbpx

Flet ZAEV pas Vendimit për Gjendje të Jashtëzakonshme, Ja çfarë do ndodhë me ORËN POLICORE…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zaev tha se qeveria the institucionet janë të gatshme dhe tani tha se do të kthehet në qeveri dhe do të jep urdhrat për të shpallur gjendjen e krizës.

“Më së voni nesër mbrëma do të kemi mbledhjen dhe besoj se do të shpallim gjendje krize prej 30 ditëve”, tha Zaev.

Ai tha se nuk përjashtohet mundësia për orë policore por kjo është në kompetencë të Komisionit.

“Gjendja e krizës nuk nënkupton edhe orë policore por nëse do të ketë nevojë do të miratohet edhe ajo”, tha Zaev, raporton SHENJA.

Ai tha se kapacitetet në spitalet ka dhe se kjo duhet të ndikoj tek qytetarët.

ituata e krizës do të shpallet më së voni deri nesër në mbrëmje, tha Kryeministri Zoran Zaev në një konferencë të përbashkët shtypi me Presidentin Stevo Pendarovski, pas takimit të Shtabit të Krizave.

“Ne do ta zhvillojmë seancën e qeverisë më së voni nesër në mbrëmje. “Nëse të gjitha institucionet janë të gatshme, sa i përket aspekteve ligjore dhe formale

Ne jemi të gatshëm ta bëjmë sonte, por më së voni nesër në mbrëmje, jam i bindur se do të jemi në gjendje të shpallim 30 ditë krizë”, tha Zaev.

Share.