fbpx

EXCLUSIVE/ BILL GATES jep Lajmin e madh, Ja Veprimi i Fundit i tij

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Fondacioni i Bill dhe Melinda Gates ka vënë 70 milion dollarë në dispozicion të luftës kundër koronavirusit, “për t’u siguruar që të gjithë të kenë akses të barabartë tek vaksina.”

Duke dhënë lajmin e fondit të enjten, fondacioni informonte se paratë do të shkojnë për përprekjet globale në zhvillimin dhe shpërndarjen e vaksinave dhe trajtimeve kundër pandemisë së koronavirusit.

Po ashtu, shtohet se fondacioni shpreson që më shumë dhurues ndërkombëtarë të bëjnë të njëjtën gjë. Ndërsa 50 milionë dollarë të tjera do të shkojnë për “COVAX Advance Market Commitment”, i udhëhequr nga aleanca e vaksinave GAVI, njoftoi fondacioni.

Kurse 20 milion dollarë do të shkojë në Koalicionin për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike (CEPI) i cili po bashkë-financon zhvillimin e disa kandidateve për vaksina COVID-19. s.b/abcnews.al/

Share.