fbpx

E PAPRITUR/ Shteti Evropian merr Vendimin Ekstrеm, Karantinë për 1 Muaj…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Qeveria ka vendosur që duke nisur nga nesër (e enjte), i gjithë vendi të futet në karantinë për të paktën një muaj ne France.

Sot pritet që Macron t’i drejtohet popullit, për të njoftuar vendimin, raporton Reuters.

Sipas mediave vendase, karantina do të jetë më e butë se ajo që kaloi thuajse e gjithë bota në pranverë, ndërsa masa ekstreme vjen pas rritjes së frikshme të infeksioneve.

Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33,417 raste të reja infektimi, ndërsa 148 persona u futen në terapi intensive.

Nga nisja e pandemisë, Franca numëron afro 1.2 milionë infektime dhe mbi 35 mijë vi ktima.

Kështu, Franca futet mes 5 vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi dhe i pari në Europë.

Share.