fbpx

Deputetja turke/NATO mbështeti “kriminelët” e UÇK-së

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zëdhënësja për politikën e çarmatimit e grupit parlamentar DIE LINKE me origjine turke Sevim Dagdelen në Bundestag/NATO, ka kritikuar ashpër UÇK duke e cilësuar si ushtri kriminale.

Sevim Dagdelen, në profilin e saj në facebook ka shkruar se: “Gjykata Speciale në Hagë më në fund ka ngritur akuza kundër ish komandantit të Kosovës Hashim Thaçi për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë luftës së NATO-s kundër Jugosllavisë 1999. Rindërtimi i vrasjeve dhe torturave të serbëve të kryera nga “Ushtria Çlirimtare e Kosovës” dhe romëve është vonuar shumë. Gjykata e Hagës tani duhet të sigurojë sigurinë e dëshmitarëve të mundshëm në mënyrë që ata të mos frikësohen apo edhe të vriten, siç ishte në rastin e ish-kryeministrit të Kosovës dhe komandantit të UÇK-së Ramush Haradinaj.”

Ajo gjithashtu ka shkruar se, “Konfirmimi i akuzave kundër Thaçit është gjithashtu një goditje kundër qeverisë federale që ka mbrojtur kriminelin gjatë gjithë këtyre viteve, duke ditur që shërbimi inteligjent gjerman BND i referohej komandantit të UÇK-së a. D. 2005 si lidhje ndërlidhëse midis crime crime krimit të organizuar ′ ′ dhe politikës dhe ish-kryeprokurores së gjykatës së Jugosllavisë në Hagë, Carla Del Ponte, e cila zbuloi ngatërresën e saj në një sistem kriminal të kontrabandës së organeve në 2008. Por jo vetëm bandat e vrasjeve të UÇK-së shqiptaro-kosovare, të cilat veprojnë si trupa tokësore të NATO-s, përkasin në bankën e të akuzuarve.”

Duke mos kursyer as kritikat më të ashpra kundër UÇK-së ajo i ka quajtur kriminel ushtarët e UÇK-së.

“Sipas Hagës, ata që janë përgjegjës për agresionin në vetë shtetet e NATO-s, duke përfshirë Presidentin e SHBA Bill Klinton, Kryeministrin Britanik Toni Bler dhe Kancelarin Gerhard Schr öder me Sekretarin e Gjelbër Joschka Fischer. Shkelja e ligjit ndërkombëtar për t’u konsideruar përgjegjës nga NATO dhe mbështetja e kriminelëve të UÇK-së duhet të shlyhet më në fund”. transmeton Kosova.info.

Në ditët në vijim mbetet të shihet se si do të reagon Qeveria e Kosovës në lidhje me këtë prononcim që më shumë i ngjanë një propnoncimi – mendimi personal se sa një prononcim zyrtar.

Share.