fbpx

AUSTRI/ Lajmi i Fundit, Prej Nesër hyn në Fuqi…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Në Austri, 4,657 infeksione të reja me virusin korona u raportuan të hënën në mëngjes brenda 24 orëve të fundit ku qyteti i Salzburgut raportoi 468 raste të reja.

Numri i pacientëve në kujdesin intensiv në Austri u rrit mbi nivelin nga 600 në saktësisht 612, një total prej 4,297 pacientë ishin në spitale. Rastet aktive u rritën nga e diela në të hënë me rreth 600 në një vlerë prej 77,055.

Sipas Ministrisë së Brendshme dhe Ministrisë së Shëndetësisë, numri i infeksioneve të reja ishte pothuajse 2,500 raste, nën mesataren shtatë ditore ku aktualisht 7,124 personave dolën pozitivisht.

Lidhur me të shtruarin në spital, ai theksoi se pas marrjes së masave, kishte një distancë frenimi prej rreth dy javësh.

Një bllokim i pjesshëm hyri në fuqi të Martën dy javë më parë, i cili do të kthehet në një mbyllje pothuajse të plotë të Martën nesër, për të lehtësuar spitalet.

Deri më tani ka pasur 208,613 rezultate pozitive në Austri, vlera e një numri total prej 200,000 personash të infektuar që nga shpërthimi i pandemisë gjë që ishte kaluar gjatë fundjavës.

Një total prej 129,671 persona i kanë mbijetuar infeksionit me koronavirus deri më tani dhe 1,887 viktima, shkruan Salzburg24.at Zeitung

Share.